تساوی زن ومرد از دیدگاه اختر چرخ ادب پروین


«پروین اعتصامی» و حقوق نسوان

البته باید بنده متذکر شوم که ازادی زن از نظر پروین با بی بندباری و کشف حجاب رضا خانی هیچ مناسبتی نداشته و خیلی از افراد سود جو گاه و بی گاه از اشعار این عزیز از دست رفته سوئ استفاده نموده وان را به شکل ماهرانه ای با نیت شوم رضا خان پیوند زده اند ولی هر عقل سلیمی با اندک تحقیق در زندگی پروین و خانواده او پی به اعتقادات قوی اسلامی این عزیز خواهد برد واین وصله اصلا به او نمی چسبد که ازادی نسوان پروین همانی که رضا خان می خواسته بوده است .

با آن که نوشته اند «پروین» دختری کمرو و خجالتی بوده است، او به «آزادی نسوان» که در سطور بالا متذکر شدم از دل و جان اعتقاد داشته و سالها پیش از آن که به فرمان «رضاخان» در 17 دیماه 1314، کشف حجاب در ایران عملی گردد،و لکه ننگی بر دامن ایران اسلامی ایجاد کند او در خردادماه 1303 خورشیدی در خطابه ای با عنوان «زن و تاریخ» در روز جشن فارغ التحصیلی خود در مدرسه ی «اُناثیه ی آمریکایی تهران»، از ستمی که در طی قرون و اعصار، در شرق و غرب به زنان روا داشته اند، سخن گفت و زن را ابزار سوئ استفاده فرصت طلبان بد نام دانست و در ضمن تصریح نمود که:

«سرانجام زن پس از قرنها درماندگی، حق فکری و ادبی خود را به دست آورد و به مرکز حقیقی خود نزدیک شد... در این عصر، مفهوم عالی «زن» و «مادر» معلوم شد و معنی روحبخش این دو کلمه که موسس بقا و ارتقاء انسان است، پدیدار گشت. این که بیان کردیم راجع به اروپا بود. آنجا که مدنیت و صنعت، رایت فیروزی افراشته و اصلاح حقیقی بر اساس فهم و درک تکیه کرده... آنجا که دختران و پسران، بی تفاوت جنسیت، از تربیتهای بدنی و عقلی و ادبی بهرهمند میشوند... آری آنچه گفتیم در این مملکتهای خوشبخت وقوع یافت. عالم نسوان نیز در اثر همت و اقدام، به مدارج ترقی صعود نمود. اما در مشرق که مطلع شرایع و مصدر مدنیت علام بود... کار بر این نهج نمیگذشت. اخیراٌ کاروان نیکبختی از این منزل کوچ کرد و معمار تمدن از عمارت این مرز و بوم، روی برتافت.... درطی این ایام، روزگار زنان مشرق زمین، همه جا تاریک و اندوه خیز، همه جا آکنده به رنج و مشقت، همه جا پر از اسارت و مذلت بود... مدتهاست که آسایی از خواب گران یأس و حرمان برخاسته میخواهد، آب رفته را به جوی بازآرد. اگرچه برای معالجه ی این مرض اجتماعی بسیار سخنها گفته و کتابها نوشته اند، اما داروی بیماری مزمن شرق، منحصر به تربیت و تعلیم است. تربیت و تعلیم حقیقی که شامل زن و مرد باشد و تمام طبقات را از خوان گستردهی معرفت مستفید نماید.
ایران، وطن عزیز ما که مفاخر و مآثر عظیمه ی آن زینت افزای تاریخ جهان است، ایران که تمدن قدیمیش اروپای امروز را رهین منت و مدیون نعمت خویش دارد، ایران با عظمت و قوتی که قرنها بر اقطار و ابحار عالم حکمروا بود، از مصائب و شداید شرق، سهم وافر برده، اکنون به دنبال گمشده ی خود میدود و به دیدار شاهد نیکبختی میشتابد... امیدواریم به همت دانشمندان و متفکرین، روح فضیلت در ملت ایجاد شود و با تربیت نسوان اصلاحات مهمه ی اجتماعی در ایران فراهم گردد. در این صورت، بنای تربیت حقیقی استوار خواهد شد و فرشته ی اقبال در فضای مملکت سیروس و داریوش، بالگشایی خواهد کرد.»

«پروین اعتصامی» در همین جلسه، شعر «نهال آرزو» را که برای جشن فارغ التحصیلی کلاس خود سروده بود، خواند. شعری که همان دختر شرمگین و آرام و کمرو در آن، فریاد برآورده که«از چه نسوان از حقوق خویشتن بی بهره اند»:

نهــــــــــال آرزو

ای نهـــــــــال آرزو، خـــــوش زی کـــــه بار آورده ای
غنچــــــه بیباد صبا، گــــــل بی بهــــــــار آورده ای
باغبــــــانان تــــــو را امسال، سال خــــــرمی ست
زین همــــایون میوه، کز هــــــــر شاخسار آورده ای
شـــاخ و برگت نیکنـــامی، بیخ و بارت سعی و علم
این هنـــــــرها، جملـــــــه از آمــــــــــوزگار آورده ای
خــــرم آن کـــــاو وقت حاصل ارمغانی از تـــــو بــرد
برگ دولت، زاد هستی تــــــــوش کــــــــار آورده ای

***
غنچهای زین شاخه، ما را زیب دست و دامن است
همتی ای خواهـــران، تا فــــرصت کوشـیـدن است
پستی نسوان ایــــران، جمـــــله از بیدانشیست
مــــــرد یا زن، بــرتـــــــری و رتبت از دانستن است
زین چـراغ معرفت کامــــروز اندر دست مـــــــاست
شاهـــــراه سعی اقلیـــــم سعادت، روشن است
بـــــه کـه هـــــــر دختــــــــر بداند قدر علم آموختن
تا نگوید کس پســر هوشیار و دختـــــر کودن است

***
زن ز تحصیل هنـــــــــر شد شهره در هـر کشوری
بــــرنکرد از ما کسی زین خوابِ بیـــــــداری سری
از چــــه نسوان از حقوق خویشتن بی بهـــــــره اند
نام این قـــوم از چـــه، دور افتاده از هــــر دفتـــری
دامـــن مــــــادر، نخست آموزگـــــار کــــودک است
طفـــــل دانشور، کجــــــا پـــرورده نادان مــــــادری
با چنین درمــــــاندگی، از مـــــاه و پروین بگـــذریم
گــــر که مــــا را باشد از فضل و ادب بال و پــــری

بله در حال حاضرما می بینیم زنان ایران زمین در همه عرصه های مختلف اعم از علمی فرهنگی و ورزشی به در جات والایی رسیده اند

/ 34 نظر / 34 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پریسا

سلام به دوست خوبم.منم اومدم سر زدم. حتما بیا که کلی مطلب آپدیت کردم

پریسا

سلام, یارانه های عید هم اعلام شد,خبرهای جدید رو می تونی توی سایتم بخونی. راستی عید شما هم مبارک پیشاپیش

پیمان

سلام، خسته نباشید خدا قوت_پیمان

پریسا

دآیا می دانستید که سایت من به روز ترین سایت ایران است[لبخند]. بازم سر زدم بدو بیا

دکتر دیبا

سلام استاد خیلی دیر به دیر به نت میام، امروز بعد از مدتها اومدم به وب شما و لذت بردم. سربلند باشید[گل]

الی

سلام. مطلب فوق العاده بود. نهایت بهره را بردیم. ممنون[گل]

فلک را سقف بشکافیم

دشمنان ما یادشون نره!!!!! هزار سال هم بگذره فرزندان ما تو هیچ کتاب تاریخی نخواهند خوند سید علی تنها ماند.....

پریسا

خیلی خیلی خیلی خیلی ازت ممنونم که بهم سر زدی. اما به حضور سبزتان بازم نیازمندیم. بدو که کلی مطلب جدید دارم

محب ولایت

بسم الله الرحمن الرحیم الحمدلله رب العالمین اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم سلام علیکم -------- *♥*♥*♥* -------- -------- *♥*♥*♥* -------- -------- *♥*♥*♥* -------- -------- *♥*♥*♥* -------- ------*♥*♥*♥*♥*♥*----- -------- *♥*♥*♥* -------- ----------- *♥* ----------- ┐────────────────────────────────────────────┌ │ پايه دين و اساس جهاد را امر به معروف و نهی از منکر محکم و استوار می کند.│ │ مقام معظم رهبری │ ┘────────────────────────────────────────────└

زیتون تنها

سلام استاد[قلب] متاسفانه بی اطلاعی و ناآگاهی خانمها از حقوق بسیار ناچیزشون در قانون ناقص فعلی براشون زیانهای غیرقابل جبرانی در پی داشته و داره. امیدوارم که همه متوجه بشن که زن نیمی ازاین جامعه است و نه طفیلی آن... والبته خانمها هم خودشون خودشونو جدی تر بگیرند تا مصداق ضرب المثل "ازماست که برماست" نباشند!