بمناسبت 8 دیماه تولد فروغ

فروغ زن بی پروای شعر نو

  پیشاپیش بمناسبت 8 دیماه سالروز تولد فروغ فرخزاد این شاعره عزیز که مرگش  به نظر این حقیر و گروهی از ادب دوستان  تاکنون در پرده ای از ابهام است
 
 
سالها پیش بنده تحقیق مفصلی در باره 3 شاعره ایرانی داشتم و فروغ عزیز جزئ ان شاعران بود اینک خلاصه ای از ان سیاه مشق را در وب قرار داده و خواهشمندم بدلایل مختلف نظر شما ادب دوستان را هم بدانم

 

 فروغ 5 مرحله مختلف در زندگی را به توالی طی کرد

1- مرحله کودکی و نوجوانی که همه به شکلی میگذرانند و او نیز مثل همه

2- مرحله عشق واقعی و بقولی عشق دوران نوجوانی و ناپختگی و ازدواج با پرویز شاهپور که بدترین دوران زندگی او بقول توران خواهرش است

3- مرحله عشقهای پی در پی و بقول بعضی خشک مغزها عشقهای هوس الوده

4-مرحله پختگی او و اشعاری بسیار لطیف و قوی با انگیزه بسیار زیاد

5- اشنایی با حزب توده و دختر فرمان فرمایان که ایده های بسیار زیبا و هدفمند و ازادیخواهی و تساوی زن و مرد و فقر زدایی و دستگیری از مستمندان و بیماران که این افکار و اشعار اواخر عمر او که دیدی حق طلبانه و مبارزه با ظلم در ابعاد گسترده داشت موجب خشم مخالفان او گردید و//........

بدیهی است این نظر  صرفا نظر شخصی بنده و مطالعه اینجانب بوده که از اشعار او به ان رسیده ام و اصلا نمیخواهم ذهن خوانندگان عزیز را به قبول این نظر تحمیل کنم به نظر بنده در اخرین شعرهای این عزیز از دست رفته ایده های کمونیستی و تقسیم عادلانه ثروت و مبارزه بچشم میخورد و اخرین شعر او حکایت تهدید او بمرگ را قوت می بخشد گویی می دانسته که خواهد مرد.. و...

پرنده مردنیست پرواز را بخاطر بسپار

دقت کنید در شعر علی کوچیکه و اشعار اخرش این افکار موج میزند و همه از تقسیم عادلانه ثروت و امکانات بین همه اقشار جامعه سخن میگوید  .

یا علی بدرود و خدا یار و نگهدارتان باد

سید جمال طبا طبایی ازاد

فروغ فرخزاد (٨ دی، ١٣١٣ - ٢۴ بهمن، ١٣۴۵) شاعر معاصر ایرانی است. وی پنج دفتر شعر منتشر کرد که از نمونه‌های قابل توجه شعر معاصر فارسی هستند. فروغ فرخزاد در ٣٢ سالگی بر اثر تصادف اتومبیل بدرود حیات گفت.

فروغ با مجموعه‌های «اسیر»، «دیوار» و «عصیان» در قالب شعر نیمایی کار خود را آغاز کرد. سپس آشنایی با ابراهیم گلستان نویسنده و فیلمساز سرشناس ایرانی و همکاری با او، موجب تحول فکری و ادبی در فروغ شد. وی در بازگشت دوباره به شعر، با انتشار مجموعه «تولدی دیگر» تحسین گسترده‌ای را برانگیخت، سپس مجموعه «ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد» را منتشر کرد تا جایگاه خود را در شعر معاصر ایران به عنوان شاعری بزرگ تثبیت نماید.

بعد از نیما یوشیج فروغ در کنار احمد شاملو، مهدی اخوان ثالث و سهراب سپهری از پیشگامان شعر معاصر فارسی است. نمونه‌های برجسته و اوج شعر نوی فارسی در آثار فروغ و شاملو پدیدار گردید.

 زندگینامه

فروغ در ظهر ٨ دی‌ماه در خیابان معزالسلطنه امیریه کوچه خادم آزاد در محله امیریه تهران از پدری تفرشی و مادری کاشانی‌تبار به دنیا آمد.

پوران فرخزاد خواهر بزرگتر فروغ چندی پیش اعلام کرد فروغ روز هشتم دی ماه متولد شده و از اهل تحقیق خواست تا این اشتباه را تصحیح کنند

فروغ فرزند چهارم توران وزیری تبار و سرهنگ محمد فرخزاد است. از دیگر اعضای خانواده او می‌توان برادرش، فریدون فرخزاد و خواهر بزرگترش، پوران فرخزاد را نام برد.

فروغ با مجموعه‌های اسیر، دیوار و عصیان در قالب شعر نیمایی کار خود را آغاز کرد.
 ازدواج با پرویز شاپور
فروغ فرخزاد و همسرش پرویز شاپور که بعد از وی جدا شد

فروغ در سالهای1330 در 16 سالگی با پرویز شاپور طنزپرداز ایرانی که پسرخاله مادر وی بود، ازدواج کرد. این ازدواج در سال 1334 به جدایی انجامید. حاصل این ازدواج، پسری به نام کامیار بود.

فروغ پیش از ازدواج با شاپور، با وی نامه‌نگاری‌های عاشقانه‌ای داشت. این نامه‌ها به همراه نامه‌های فروغ در زمان ازدواج این دو و همچنین نامه‌های وی به شاپور پس از جدایی از وی بعدها توسط کامیار شاپور و عمران صلاحی در کتابی به نام "اولین تپش‌های عاشقانه قلبم" منتشر گردید.
 سفر به اروپا

پس از جدایی از شاپور، فروغ فرخ‌زاد، برای گریز از هیاهوی روزمرگی، زندگی بسته و یکنواخت روابط شخصی و محفلی، به سفر رفت. او در این سیر و سفر، کوشید تا با فرهنگ اروپا آشنا شود. با آنکه زندگی روزانه‌اش به سختی می‌گذشت، به تئاتر و اپرا و موزه می‌رفت. وی در این دوره زبان ایتالیایی، فرانسه و آلمانی را آموخت. سفرهای فروغ به اروپا، آشنایی‌اش با فرهنگ هنری و ادبی اروپایی، ذهن او را باز کرد و زمینه‌ای برای دگرگونی فکری را در او فراهم کرد.
 آشنایی با ابراهیم گلستان و کارهای سینمایی فروغ

آشنایی با ابراهیم گلستان نویسنده و فیلمساز سرشناس ایرانی و همکاری با او، موجب تغییر فضای اجتماعی و درنتیجه تحول فکری و ادبی در فروغ شد.

در سال 1337 سینما توجه فروغ را جلب می‌کند. و در این مسیر با ابراهیم گلستان آشنا می‌شود و این آشنایی مسیر زندگی فروغ را تغییر می‌دهد. و چهار سال بعد یعنی در سال1341فیلم خانه سیاه است را در آسایشگاه جذامیان باباباغی تبریز می‌سازند. و در سال 1342 در نمایشنامه شش شخصیت در جستجوی نویسنده بازی چشمگیری از خود نشان می‌دهد. در زمستان همان سال خبر می‌رسد که فیلم «خانه سیاه است» برنده جایزه نخست جشنواره اوبر هاوزن شده و باز در همان سال مجموعه تولدی دیگر را با تیراژ بالای سه هزار نسخه توسط انتشارات مروارید منتشر کرد. در سال 1343 به آلمان، ایتالیا و فرانسه سفر می‌کند. سال بعد در دومین جشنواره سینمای مولف در پزارو شرکت می‌کند که تهیه کنندگان سوئدی ساختن چند فیلم را به او پیشنهاد می‌دهند و ناشران اروپایی مشتاق نشر آثارش می‌شوند. پس از این دوره، وی مجموعه تولدی دیگر را منتشر کرد. اشعار وی در این کتاب تحسین گسترده‌ای را برانگیخت؛ پس از آن مجموعه ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد را منتشر نمود.
 پایان زندگی

آخرین مجموعه شعری که فروغ فرخزاد، خود، آن را به چاپ رساند مجموعه تولدی دیگر است. این مجموعه که بین سال‌های 1338 تا 1342 سروده شده‌اند. به قولی دیگر آخرین اثر او «ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد» است که پس از مرگ او منتشر شد.

فروغ فرخزاد در روز 24 بهمن، 1345 هنگام رانندگی با اتوموبیل جیپ شخصی‌اش، بر اثر تصادف در جاده دروس-قلهک در تهران جان باخت. جسد او، روز چهارشنبه 26 بهمن با حضور نویسندگان و همکارانش در گورستان ظهیرالدوله به خاک سپرده شد. آرزوی فروغ ار زبان خودش: «آرزوی من آزادی زنان ایران و تساوی حقوق آن‌ها با مردان است» «من به رنج‌هایی که خواهرانم در این مملکت در اثر بی عدالتی مردان می‌برند، کاملا واقف هستم و نیمی از هنرم را برای تجسم دردها و آلام آن‌ها به کار می‌برم.»

ضمنا اگر مایل بودید در دو وب دیگرم امشب به موازات در مورد فروغ مطلب دارم دوست داشتید قدم بر دیدگانم بگذارید

 

/ 60 نظر / 14 بازدید
نمایش نظرات قبلی
اللهم عجل لولیک الفرج

حماسه 9 دی ، فقط یک روز خاص و یک لحظۀ تاریخی نبود حماسه 9 دی ، عاشورایی دیگر بود که از غیرت امتی حزب الله جوشید حماسه 9 دی ، یوم الله بود یوم الله هست و یوم الله باقی خواهد بود حماسه 9 دی ، روز خدا بود به حرمت پاسداری از خون خدا اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا ثارَ اللَّهِ وَ ابْنَ ثارِهِ وَ الْوِتْرَ الْمَوْتُورَ تا محرم و عاشورا زنده است ، حماسه 9 دی نیز زنده خواهد بود ..:: خونی که در رگ ماست هدیه به رهبر ماست ::.. تا آخرین قطره خون و تا آخرین نفس پشتیبان ولایت فقیه خواهیم بود تا به مملکت اسلامی مان آسیبی نرسد یا حسین شهید ، شهادت نصیب مان گردان.. آمین یا رب العالمین بصیرت نوشت از : فرزانه حبوطی - 9 دی 90 به روزم [گل] حماسه 9 دی گرامی باد

ادم برفی

سلام استاد ممنون بابت موضوع خوبی که انتخاب کردید

آرمان

پرواز را به خاطر بسپار مرسی استاد عالی بود ، خیلی دلم می خواست این هفته برم ظهیرالدوله مخصوصا که 8 دی تولد ملک شعرا بهار هم بود اما حیف که پای رفتن نداشتم یا علی شاه علی[گل]

وحید زایری

سلام ممنون از این اطلاعات جالب من خودم به اشعار این شاعره علاقه بسیار دارم . خصوصا دکلمه هایی را که مرحوم شکیبایی بر اشعار این شاعر خوانده بسیار دوست دارم .

نسیم

ممنون که سر می زنید.. بسیار جالب بود!

اشک

امیدوارم حداقل اون دنیا بهش خوش بگذره