هجو وطنز در ادبیات فارسی


ایرج میرزا شاعری دیر اشنا

قهوه تلخ نه طنز است نه ....هیچ است و هیچ

دهمین قسمت قهوه تلخ نیز بینندگان گرامی را مستفیذ نمود که هر قسمت متشکل از سه قسمت ومجموعا سی قسمت ازاین نمایش به سمع و نظر رسید و صد افسوس از مردمی که در نبود گوشت چغندر را سالار میبینند.

به برکت ایام محرم این مجموعه تمام ......چه بگویم که به هنر مندان توهین نشود از پخش دور ماند که بسی جای سعادت است برای منتقدین این سئوال پیش میاید که مهران مدیری چرا دوران زندیه را انتخاب نموده و عملا به شعور و وقار و دانش ایرانیان توهین میکند . چرا این سریال در دوران توحش و دوران قرون وسطی اروپا یا ....ساخته نشده .

ایا یک فردی که  هیچ تصویری از هنر و ادب و علم ایرانیان ندارد و مثلا اروپاییست با دیدن این مجموعه ذهنش به کوته فکری ایرانیان نمیرسد چرا مدیران فرهنگی اجازه هر توهینی را در قالب سریالی پوچ به اینان میدهند ایا جز این است که مشتی فرصت طلب بخاطر ثروت اندوزی و... به فرهنگ این مرزو بوم اینچنین هجوم اورده و موجب تخریب اذهان  میگردند.

در هر صورت برعموم ایرانیان واجب است سریالی که با انواع جایزه های پوشالی سعی بر فروش و زیاده خواهی سرمایه گزاران ان را دارد در خرید این مجموعه از میان تهی کمی تفکر و اندیشه کنند.

ما ایرانیان همواره مردمی با فرهنگ عمیق و ژرف بوده ایم و این مجموعه جز تیره نمودن اداب و سنن ما ایرانیان هیچ ندارد .

از عصبانیت نمی دانم دیگر جه بگویم و بقیه را به ذهن تیز بین خوانندگان این سطور میگزارم والسلام یا علی.

   + سید جمال طباطبایی ازاد - ٤:٥۳ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٧ مهر ۱۳۸٧