هجو وطنز در ادبیات فارسی


ایرج میرزا شاعری دیر اشنا

زندگینامه محمد رضا عبدالملکیان


محمدرضا عبدالملکیان در چهارده خرداد سال 1336در نهاوند چشم به جهان گشود. او از شاعران نوجوی معاصر و فارغ التحصیل مقطع دکترا از دانشگاه کشاورزی تهران می باشد.
کودکی و تحصیلات خود را در نهاوند گذراند و در سال 1350 دیپلم طبیعی گرفت و در سال 1354 هم مدرک مهندسی از دانشکده کشاورزی همدان او در اردیبهشت 1357 به عنوان محقق در موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران مشغول به کار شد. سپس در سال 1363 به عنوان کارشناس به سازمان آموزش کشاورزی وزارت کشاورزی منتقل شد و برای مدتی هم رئیس اداره تدوین کتب درسی آن سازمان بود. عبدالملکیان از سال 1370 تا کنون مدیر کل دفتر آموزش‌های رسمی وزارت کشاورزی است.
اولین شعر او به هنگام تحصیل در کلاس دهم (17 سالگی) در مجله امید ایران و اولین مجموعه شعرش, در سال 1354 انتشار یافت.
عبدالملکیان عضو هیئت مدیره انجمن شاعران ایران و همچنین عضو شورای عالی خانه هنرمندان است.
محمدرضا عبدالملکیان از شاعران نوگو و نوجوی عصر انقلاب است که از ابتدای کار ِ شاعری ، به شیوه های شعری نو روآورد. او در انواع قالب های شعر فارسی طبع آزمایی کرده است، اما اشعار مطرح او را عمدتا قالب های نونیمائی و اشعار منثور (سپید) او تشکیل می دهد. عبدالملکیان ، در ابتدا به قالب چهارپاره های پیوسته روی آورد و در این عرصه ، اشعار قابل توجهی سرود. او در زمینه سرایش رباعی و دوبیتی های با گویش نهاوندی نیز ابتکاراتی در ترکیب عرضه می کند. اشعار نوی ِ او به سبک نیمایی و منثور، حکایت از شاعری دارد که به دنبال زبانی مستقل و خاص است.
اغلب سروده های او ، رنگی عاشقانه با درون مایه ی اجتماعی دارد که با لحنی صمیمی و زبانی ساده و خوش آهنگ و به دور از ابهام ، بیان گردیده است. انسان و احوالات درونی او و عشق به تعالی، مضامین اصلی دورن مایه ی شعری او را تشکیل می دهند که از مشخصه های شعری او نیز هستند. در اشعار او گرایش به یافتن زبانی خاص کاملا هویداست و در موفق ترین اشعار او جلوه ای محسوس دارد. اشعار او غالبا روایی است ، تا تصویری که دارای ترکیبات و تعبیرات بدیع و ابتکاری باشد . در شعر او گرایش به ساده زیستن و عشقی پاک بازتاب دارد.
در مجموع  ، محمدرضا عبدالملکیان از شاعران با استعدادی است که با اشعاری عاشقانه و انسانی، با لحنی صمیمی و عاطفی و زبانی ساده و خوش آهنگ و درد آشنا، یکی از مطرح ترین شاعران عصر انقلاب به شمار می آید.
از او مجموعه های مه در مه (مجموعه شعر)، ریشه در ابر (مجموعه شعر)، مهربانی، رد پای روشن باران، آوازهای آبادی (مجموعه اشعار) و رباعی امروز (مجموعه رباعی از شاعران معاصر) انتشار یافته است.
محمدرضا عبدالمکیان مجموعه اشعار
مه در مه                      1354    انتشارات گام
ریشه در ابر                   1363    انتشارات برگ
رباعی امروز                   1363    انتشارات برگ
ردپای روشن باران            1374    انتشارات دارینوش
آوازهای اهل آبادی          1374   انتشارات زلال
گزیده ادبیات معاصر         1378    انتشارات نیستان
ساده با تو حرف می‏زنم 1382        انتشارات دارینوش
نوار کاست مهربانی با صدای خسرو شکیبایی   انتشارات دارینوش

ضمنا در وبهای دیگرم  نمونه اشعار او را امشب می اورم واین خیر را بنده مدیون وب دوست عزیز و فرهیخته ام زیتون تنها هستم که مرا بیاد وی انداخت اقا محمد رضا رازمانی که اولین بار  در شب شعر ادبی سال 74 دیدم عاشق اشعار او شدم من و کمال حیدری نژاد دو یار دانشگاهی بودیم

   + سید جمال طباطبایی ازاد - ۱٢:٠٠ ‎ق.ظ ; جمعه ۱٢ فروردین ۱۳٩٠